Met dit in het achterhoofd onderzocht het Nederlandse Cool Fresh International een effectieve behandeling tegen schimmels, bacteriën en virussen na de oogst op een milieuvriendelijke en biologisch afbreekbare manier.

De uitdaging
De uitdaging: een middel ontwikkelen om meeldauw en ziektekiemen te bestrijden op een biologische en veilige manier. Het middel moet de telers een kwalitatief goed product bieden, vrij van chemicaliën en met een vergelijkbare houdbaarheid. Daarnaast moest de stof onschadelijk zijn voor mensen, zowel de consument als de teler.
De partners
Aan het onderzoeksproject deden een aantal partners mee: GOGO Group, de voornaamste citrusleverancier van Cool Fresh, Han Maathuis van BioClean, gespecialiseerd in hygiënische optimalisatie in productieprocessen en Rene Besteman, van Besteman Techno Support, een bedrijf gespecialiseerd in mist installaties voor kleine volumes.
De test
Eben Kruger van GOGO vertelt: "in 2011 hebben we de bij onze telers in Mpumalanga en Limpopo de eerste tests op kleine schaal gedaan. Door de vernevelaars waren we in staat om de dosering van de biologische gewasbescherming precies en efficiënt te gebruiken."

"Na meer fine-tuning, monitoring en optimisme hebben we het volume vergroot," vertelt Stolk over de tests. "Over een periode van twee maanden verscheepten we meerdere vrachten met sinaasappelen. Elke vracht bestond uit twee ladingen van dezelfde teler: de ene behandelt met de traditionele middelen, de ander met het nieuwe middel. We waren blij verrast door de resultaten, zowel op het vlak van houdbaarheid als interne en externe kwaliteit. En het belangrijkste: ons middel liet geen sporen achter op de sinaasappelen."
Op de markt
In 2013 werden de sinaasappelen, behandelt met het nieuwe middel, op de markt gebracht. Een klant participeerde in het onderzoek en zette een gelimiteerd volume af. De producten doorliepen het hele proces, van de verpakker in Zuid-Afrika, via de opslag in Nederland naar de eindbestemming met een goed resultaat.
Na drie seizoenen van tests zijn de partijen klaar voor een volgende stap. Eben Kruger, van Eben Kruger Marketing, bevestigt dat in het seizoen van dit jaar het volume wordt vergroot. Het nieuwe beschermingsmiddel zal op enkele late variëteiten gebruikt worden.
De toekomst
Han Maathuis, van BioClean, legt uit dat een geplukte sinaasappel een levend organisme is. De vrucht ademt en is gevoelig voor omgevingsfactoren. Dat vraagt om een goede verpakking met bijvoorbeeld de juiste temperatuur en luchtvochtigheid. Bacteriën en virussen moeten bestreden worden met middelen die niet erger zijn dan de kwaal, betoogt Maathuis. "Ons proces houdt de veiligheid van consumenten en fruit hygiëne in balans."
De leveringen van 2014 worden gemonitord en geanalyseerd door Groen Agro Control. Voor vertrek worden de producten door een Zuid-Afrikaans laboratorium onderzocht. Niels Stolk gelooft dat de partners in dit onderzoek een nieuwe standaard zullen zetten voor schoon, veilig en gezond citrus. "Retailers en consumenten hoeven niet langer het gebruik van potentieel gevaarlijke stoffen en schimmels te accepteren."
![]() | ![]() | ![]() |
Meer informatie:
Cool Fresh International BV
Niels Stolk
niels@coolfresh.nl
T: +31 655 114 114