Ondanks corona haalden de Chileense kersen historische cijfers tijdens het seizoen 2019-2020. China importeerde maar liefst 91% van de Chileense productie.
De president van de Chileense Federatie van Fruittelers (Fedefruta), Jorge Valenzuela, vertelde aan het Chinese persagentschap Xinhua dat Chili het afgelopen seizoen een nieuw recordaantal van ongeveer 230.000 ton kersen geëxporteerd heeft, goed voor een omzet van €1.245 mln.
Valenzuela merkte op dat het Chileense kersenseizoen eind oktober begon en dat het merendeel, bijna 85%, reeds vóór het Chinese Nieuwjaar op 25 januari in China was aangekomen. Kersen zijn zeer gegeerd bij het Chinese Lentefeest.
In de weken na het Chinese Nieuwjaar ging het land op slot als gevolg van de uitbraak van het coronavirus. De consumptie stokte en de prijs voor kersen kelderde. De kersen bereikten ook nauwelijks hun eindbestemming, ze bleven in de Chinese havens liggen. "Gelukkig ging het maar om een beperkt percentage van de totale volumes, namelijk tussen de 12 en 20%. Het was uiteindelijk niet van doorslaggevend belang voor het totaalplaatje", zei hij.
Volgens de officiële cijfers heeft Chili momenteel 38.000 hectare kersenteelt, maar Valenzuela raamt het cijfer eerder op circa 50.000 hectare. "De komende jaren zullen we vrij snel de 600.000 ton kersen bereiken", zei hij.
Fedefruta hield afgelopen woensdag het online seminar "Internationale markt voor kersen en blauwe bessen: lessen voor Chili op basis van het seizoen 2019/20". Meer dan 500 mensen tekenden present voor de virtuele bijeenkomst.
Tijdens het online-event vertelde marktanalist Gonzalo Salinas van het adviesbureau iQonsulting dat de kers het op twee na meest geëxporteerde Chileense fruit is, achter de appel en de druif. "De kersenexport heeft al drie jaar op rij de grens van één miljard dollar overschreden. En elk jaar opnieuw blijft het stijgen", benadrukte hij.
In tegenstelling tot ander fruit zoals druiven of blauwe bessen, kan het Zuid-Amerikaanse land die mooie cijfers blijven voorleggen op basis van 10 hoofdrassen van "hoge kwaliteit". Hij liet ook optekenen dat bijna 91% van de productie naar China gaat.
Volgens Valenzuela is de logistiek en de distributie aanzienlijk verbeterd. Dankzij snellere schepen is de transporttijd over zee naar China teruggebracht van 40 naar 21 dagen.
In 2019/20 bereikte de kersenexport van het zuidelijk halfrond een nieuw record van 242.306 ton. Met 228.548 ton had Chili daarin een immens aandeel (+27% tegenover 2018/19), zo leren ons de cijfers van Fedefruta.
Voor meer informatie: http://fedefruta.cl