In Primeur 12 van 12 september 1986 een artikel over Gaston Verhelst, een familiebedrijf uit Moerzeke (België). Het bedrijf handelt dan al 35 jaar in aardappelen, ajuin en wortelen.
Grossier Gaston Verhelst, Moerzeke: "Familiebedrijf bespaart veel kosten"
"Veel groter willen we niet worden. Dan moet je ook met veel vreemd personeel werken. Zoals het nu gaat met mijn zoon en dochter die veel hart voor de zaak hebben en met mijn vrouw die in de drukke tijd een handje toesteekt, is het ook prima. Je spaart er bovendien een heleboel loonkosten mee uit. Ja, laten we voorlopig maar een familiebedrijf blijven, dan loop je ook niet zo gauw de kans dat het je uit de hand loopt."
De man die dit zegt, de 53-jarige Gaston Verhelst, grossier in aardappelen, ajuin en wortelen te Moerzeke bij Hamme, kan het weten, want hij heeft al 35 jaar ervaring als zelfstandig handelaar. Na vijf jaar in veeprodukten gehandeld te hebben, zag hij meer toekomst in de groothandel in aardappelen en ajuin. "Toen de kinderen nog klein waren draaide de zaak voornamelijk op mij en mijn vrouw. Het was heel hard werken geblazen, we hebben het echt niet cadeau gekregen, maar we hebben er altijd in geloofd dat ons harde werken en volhouden uiteindelijk beloond zouden worden."
Vader en zoon Verhelst bij de aardappelsorteermachine
Geroutineerd
Tevreden kijkt Verhelst toe hoe zijn 25-jarige dochter Christine en 23-jarige zoon Laurent in de loods met een oppervlakte van 1.000 m² en een opslagcapaciteit van 1.200 ton snel en geroutineerd aan het werk zijn om de bestellingen transportklaar te maken. De zware Scania-camion met aanhangwagen, een combinatie die goed is voor het vervoer van maar liefst 28,5 ton goederen, staat al klaar om met Verhelst junior aan het stuur naar bestemmingen in België en Nederland te rijden.
In de loop der jaren kreeg de firma Moespom, de handelsnaam van de familie Verhelst, een vaste standplaats op de Antwerpse Groothandelsmarkt. Hoewel Verhelst zijn produkten nog steeds hoofdzakelijk van landbouwbedrijven in West-Vlaanderen betrekt, komt er ook veel aanvoer uit de Zuid-Nederlandse provincies. Van de rode Pipo-aardappel, een vrij nieuw ras, heeft hij de alleenverkoop. Voor de verkoop in supermarkten en kleinere winkels worden de aardappelen in hoeveelheden van 5 en 10 kg verpakt.
Gaston Verhelst heeft in zijn bedrijf goede hulp van zijn dochter (links) en zijn zoon die de vrachtauto bestuurt
Import
De laatste jaren heeft Verhelst zich ook op de import toegelegd van met name ajuin uit Spanje en krielaardappelen uit Italië. Wat de aardappelen uit eigen land betreft, is Verhelst over de kwaliteit in het algemeen minder te spreken dan over die van vorig jaar. Volgens hem ligt dat aan de stilstand in de groei waardoor er betrekkelijk veel glazige aardappelen in de partijen zitten. "Hoewel de prijzen op het moment nog wel wat hoger liggen dan vorig jaar is het zeer de vraag of dat zo zal blijven. De export zal dat moeten uitmaken."
Drie jaar geleden werd het bedrijf fors uitgebreid met een hangar voor de opslag van de voorraad aardappelen en ajuin. Het gebouw werd geleverd door de firma Meta-Cevo te Herentals. In de loods is een ventilatiesysteem voorzien dat de produkten in de juiste conditie houdt. Een Toyota vorkheftruck van het nieuwste type bewijst dagelijks zijn onmisbaarheid bij het verplaatsen van de zware kisten.
Gaston Verhelst brengt uien onder het eigen merk 'Moespom' op de markt
Verkoop
Hoewel dochter Christine andere karweitjes niet schuwt, neemt zij toch het liefst de afdeling verkoop voor haar rekening. "Op die manier kom ik in kontakt met allerlei mensen en dat trekt me sterk aan", zegt ze. Haar broer zit het liefst op de baan op weg naar de afleveringsadressen in België en Nederland. "Beiden zijn van kindsbeen af met het bedrijf opgegroeid en het verveelt hen nog steeds niet. Beter personeel dan mijn kinderen kan ik niet krijgen," stelt hun vader tevreden vast.
Gaston Verhelst zegt meer in een voorzichtige en geleidelijke opbouw van zijn bedrijf te vertrouwen dan in een spectaculaire ontwikkeling met grote investeringen. "In deze branche is de concurrentie erg zwaar. Door onze kosten zo laag mogelijk te houden, de beste kwaliteit te leveren die we maar krijgen kunnen en onze klanten een goede service te geven, geloof ik dat we die concurrentiestrijd best aankunnen. Er moet natuurlijk keihard voor gewerkt worden, elke dag weer opnieuw, maar wij hebben nooit anders gekend."
Verhelst junior bij het aardappelsorteren
Toch is Verhelst - "Ik spreek mede namens tal van collega-groothandelaren" - niet best te spreken over het aanvangsuur van de vroegmarkt in Antwerpen, namelijk half 2 's nachts. "Dat is veel te vroeg, maar alle protesten daartegen hebben tot nog toe niets opgeleverd. Tegen onze bezwaren wordt elke keer weer ingebracht dat de kopers geen latere vroegmarkt willen in verband met de tijdige bevoorrading van de winkels. Het wordt de hoogste tijd dat eindelijk ook eens rekening wordt gehouden met de grote moeilijkheden die bedrijven ondervinden als ze tijdig op de vroegmarkt moeten zijn," besluit Gaston Verhelst.
Bron: Primeur | Jaargang 1 | nummer 12 | 12 september 1986