Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

Overzicht wereldmarkt gember

In Noord-Amerika zijn de gemberprijzen uit Costa Rica en Peru iets hoger door stabiele vraag en beperkt aanbod, terwijl Chinese gember te maken heeft met mogelijke tariefproblemen. Braziliaanse gember wordt in mei verwacht, wat de regionale beschikbaarheid zal verhogen.
In Duitsland wordt een afname in vraag verwacht door vertragingen en kwaliteitsproblemen, terwijl het aanbod uit Peru afneemt. In Italië domineert Chinese gember na het Braziliaanse seizoen, met nieuwe zendingen uit Brazilië en Thailand. In Nederland blijven de prijzen hoog ondanks vroege kwaliteitsproblemen met Chinese gember. In Frankrijk blijven Brazilië en China de markt domineren met stabiele prijzen en verbeterde kwaliteit.

In China ondervindt de export naar Europa druk door concurrentie van Brazilië en Peru, terwijl verschepingsvolumes dalen door seizoensgebonden vraag. In Zuid-Afrika daalden de prijzen na een aanbodtekort, maar blijven de supermarktprijzen hoog. In Brazilië is de productie gestegen, wat de positie op de Amerikaanse markt heeft versterkt, met vroege babygemberoogsten die naar verwachting de wereldprijzen zullen verlagen. In Peru zal de productie in 2025 met 70% stijgen, maar kwaliteitsrisico's en concurrentie kunnen de prijzen beïnvloeden. In Costa Rica zijn de prijzen gestegen door tekorten in het wereldwijde aanbod, maar zorgen over de productievolatiliteit blijven bestaan.

Nederland: Relatief hoge gemberprijzen
"Het gemberseizoen begon slecht door kwaliteitsproblemen in de vroege nieuwe oogst van Chinese gember. Gelukkig is de laatste aanvoer van acceptabele kwaliteit. De vraag is oké, maar de prijzen blijven relatief hoog", zegt een Nederlandse importeur.

Duitsland: Gembermarkt ziet afnemende vraag en aanboduitdagingen
Voor de komende weken wordt een daling van de vraag op de gembermarkt verwacht. "De verkoop blijft vooralsnog relatief stabiel, aangezien gember kort na carnaval normaal gesproken een sterke vraag kent. Als het warme en zonnige weer aanhoudt, zal de vraag naar gember echter aanzienlijk afnemen," merkt een importeur op.

Er zijn ook uitdagingen geweest bij de inkoop. "In het eerste kwartaal van dit jaar ontstonden er verschillende kwaliteitsproblemen, voornamelijk door de voortijdige verzending van de nieuwe Chinese oogst. Daarnaast hebben vertragingen in zeehavens geleid tot een totale transittijd van ongeveer 60 dagen. Als gevolg hiervan zijn de huidige omstandigheden moeilijk voor alle marktdeelnemers."

Ondertussen komt er geleidelijk een einde aan het aanbod uit Peru. "De kwaliteit van de producten is steeds zwakker geworden en ook de vraag is aanzienlijk gedaald. In totaal heeft Peru dit jaar ongeveer 80 procent van zijn marktaandeel in Europa verloren, voornamelijk door kleinere kalibers."

Frankrijk: Stabiele gembermarkt met verbeterde kwaliteit
Gember uit Brazilië en China blijft de Franse markt domineren, met beschikbare volumes die voldoende zijn om jaarrond aan de vraag te voldoen. In de afgelopen weken is de kwaliteit van de producten aanzienlijk verbeterd. De verkoop vordert gestaag en de prijzen blijven stabiel. Vergeleken met dezelfde periode vorig jaar is de prijs voor beide origines bijna identiek, met slechts enkele centimes verschil. Over het algemeen blijft de markt relatief evenwichtig.

Italië: Chinese gember leidt Europese aanvoer terwijl Braziliaans seizoen afloopt
"De markt is momenteel relatief goed, nu het Braziliaanse seizoen vorige maand is geëindigd," zegt een grossier uit Noord-Italië. "China is momenteel de enige actieve leverancier, en wij zijn ook begonnen met importeren. De inkoopprijzen variëren tussen de $1.800 en $2.000 per ton, afhankelijk van de leverancier en de benodigde analyse. De goederen komen Europa binnen via havens zoals Rotterdam, Genua of Barcelona, met inkoopprijzen die variëren van $2,40 tot $2,80 per kilo."

Wat betreft andere herkomstlanden legt de grossier uit: "Brazilië staat op het punt om jonge gember per vliegtuig te verzenden. Dit product is bekend om zijn versheid, maar heeft ook een korte houdbaarheid, waardoor het snel kan bederven. Dit visueel aantrekkelijke product brengt hoge kosten met zich mee in het land van herkomst, ongeveer $18 tot $20 FOB voor een krat van 13,5 kg. De zendingen worden eind deze week (11 maart 2025) verwacht. Thailand zal aan het eind van de maand ook beginnen met zendingen, en de eerste aankomsten worden binnenkort verwacht. Ook hier blijven de kosten hoog, tussen de $30 en $35, afhankelijk van de leverancier."

Een andere grossier in Noord-Italië merkt op dat gember momenteel ongeveer €3,00 per kilo kost op groothandelsniveau. "De prijs kan stijgen als er speciale bewerkingen nodig zijn of bij kleinere hoeveelheden. De belangrijkste herkomst op dit moment is China, hoewel er ook nog wat Braziliaanse gember beschikbaar is die een paar maanden geleden is geoogst."

China: Gemberexport naar EU ondervindt concurrentie van Brazilië en Peru
Momenteel is het grootste deel van de Chinese gemberexport bestemd voor de Europese markt. De huidige exportprijs naar Europa is ongeveer $1.800 per ton, wat grotendeels in lijn is met de prijs in dezelfde periode vorig jaar.

Van december vorig jaar tot maart dit jaar kende de markt een opmerkelijke prijsdaling. In december liepen de Braziliaanse en Peruaanse gemberseizoenen ten einde, wat resulteerde in een aanbodstekort op de markt. Toen vervolgens steeds grotere hoeveelheden Chinese gember op de markt kwamen, begonnen de prijzen te dalen.

De verzendkosten zijn ook gedaald, van ongeveer $5.600 per container van 40 voet eind december naar ongeveer $3.000. Door het laagseizoen op de Europese markt daalde het verzendingsvolume van Chinese gember in maart echter aanzienlijk.

Op de internationale markten blijven Braziliaanse en Peruaanse gember de belangrijkste concurrenten van Chinese gember. Hun kortere verschepingstijd naar Europa heeft minder impact op de kwaliteit van het product bij aankomst, wat hen een concurrentievoordeel geeft.

Zuid-Afrika: Gemberprijzen stijgen door aanbodtekort
In februari, tijdens een periode van ernstig gembertekort, arriveerden enkele containers geïmporteerde gember - naar verluidt uit China en Thailand - die uitzonderlijk hoge prijzen opbrachten op de nationale markten, ondanks hun "inferieure" kwaliteit, volgens een handelaar. In Kaapstad werd gember uit deze zending verkocht voor wel R200 (ongeveer $10,60) per kilo, terwijl de prijzen in Pretoria varieerden van R160 ($8,50) tot R180 ($9,60) per kilo, en in Durban tussen R120 ($6,40) en R150 ($8,00) per kilo. De handelaren voegden eraan toe dat deze zendingen extreem hoge prijzen opbrachten.

Ondertussen is er nog meer geïmporteerde gember aangekomen, samen met de eerste lokaal geteelde gember van de kust van KwaZulu-Natal en het Mpumalanga Lowveld. De prijzen op de groothandelsmarkten zijn ongeveer gehalveerd, hoewel deze daling nog niet wordt weerspiegeld in de prijzen in de supermarkten. Tijdens de schaarsteperiode hebben de Zuid-Afrikaanse retailers de prijsstijgingen snel doorberekend aan de consument en rekenen ze nog steeds tussen R200 en R300 (ongeveer $10,60 tot $16,00) per kilo. Aangenomen wordt dat deze prijsstelling gebaseerd is op de voorraad die is opgebouwd tijdens het tekort.

Vanaf nu wordt verwacht dat de gemberprijzen zullen dalen naarmate het binnenlandse aanbod toeneemt. De stijgende productiekosten in de afgelopen jaren hebben echter verschillende kleinere telers gedwongen hun activiteiten te staken.

Noord-Amerika: Sterkere prijzen voor Costa Ricaanse en Peruaanse gember
Nu de conventionele gemberaanvoer uit Brazilië half januari ten einde loopt, komt de huidige beschikbaarheid uit Costa Rica, dat bijna jaarrond verscheept. De aanvoer uit Costa Rica is normaal, maar de kwaliteit is licht gedaald in vergelijking met vier tot zes weken geleden als gevolg van de weersomstandigheden.

Biologische gember wordt ook geleverd door Peru. Daarnaast exporteert China gember met een sterke oogst dit jaar, waarvan de oogst in december begon. Het grootste deel van het Chinese aanbod is echter bestemd voor markten zoals Californië, New York en Canada. Er is nog steeds bezorgdheid over de mogelijke impact van invoerheffingen op Chinese gember die op de Amerikaanse markt komt.

De vraag naar gember blijft stabiel, hoewel de beweging de neiging heeft om te vertragen wanneer meerdere regio's tegelijkertijd leveren. Deze situatie draagt bij aan iets hogere prijzen voor zowel Costa Ricaanse als Peruaanse gember in vergelijking met vorig jaar.

Vooruitblikkend zullen Costa Rica en Peru hun leveringen voortzetten, samen met andere Zuid-Amerikaanse landen. Verwacht wordt dat de Braziliaanse gember in mei hervat zal worden, waarbij vroege, jongere gember in eerste instantie per vliegtuig zal worden verscheept totdat het gewas volledig rijp is.

Brazilië: Sterkere positie op de Amerikaanse gembermarkt door stijgende productie
Brazilië heeft zijn positie op de Amerikaanse gembermarkt geconsolideerd, ondersteund door efficiënte logistiek en gemechaniseerde teelt, waardoor het effectief kan concurreren met Peru. Ondanks uitdagingen zoals vertragingen in de haven en extreme weersomstandigheden, is de productie van Brazilië blijven groeien en het land streeft ernaar om in 2025 een sterk marktaandeel te behouden.

Momenteel heeft Brazilië de oogst van babygember vervroegd en is de totale productie gestegen, wat een neerwaartse druk kan uitoefenen op de wereldwijde gemberprijzen. De FOB-prijs van het land ligt tussen $22 en $25 per doos, wat overeenkomt met de verwachte prijs van Peru. Het belangrijkste voordeel van Brazilië is de kortere transporttijd naar de VS, waardoor het product verser geleverd kan worden en de kosten voor opslag en herverpakking lager zijn.

Peru: Gember kampt met kwaliteitsrisico's ondanks verwachte productiestijging in 2025
Het seizoen 2024 werd gekenmerkt door grondstoffentekorten en verhoogde prijzen als gevolg van verminderde aanplant en ziekte-uitbraken, waaronder Rastonia die wortelrot veroorzaakt. Deze factoren leidden tot een daling van de wekelijkse verzendingen naar Europa, waar de kosten voor herverpakking en certificering aanzienlijk zijn gestegen.

Verwacht wordt dat de productie in 2025 met 40% tot 70% zal toenemen, maar deze groei gaat gepaard met aanzienlijke kwaliteitsrisico's door de aanwezigheid van Erwinia en andere ziekteverwekkers.

Het Europese marktaandeel is gedaald en de wekelijkse export is beperkt tot 10 containers of minder, terwijl de Verenigde Staten momenteel meer dan 30 containers per week ontvangen. De huidige FOB-prijs van Peruaanse gember is $40 per doos van 30 pond, maar zal naar verwachting dalen tot $22-$25 naarmate het aanbod toeneemt. Er wordt ook verwacht dat de toenemende concurrentie van Brazilië en China de prijzen verder onder druk zal zetten.

Costa Rica: Hogere gemberprijzen bij beperkt aanbod en volatiliteit
De gemberprijzen in Costa Rica zijn gestegen door een tekort aan product op de internationale markt. Costa Rica positioneert zich als een nicheleverancier die zich richt op kwaliteit, hoewel de export lager blijft in vergelijking met Peru en Brazilië. Momenteel heeft het beperkte aanbod de prijzen opgedreven. De volatiliteit van de productie en de weersomstandigheden blijven echter voor onzekerheid zorgen over de stabiliteit van Costa Rica als leverancier op de lange termijn.

Volgende week: Overzicht wereldmarkt paprika