Het citrusseizoen 2024-2025 heeft de Turkse exporteurs voor aanzienlijke uitdagingen geplaatst, grotendeels als gevolg van extreme weersomstandigheden die het natuurlijke ritme van de teelt hebben verstoord, aldus Coskun Eren, marketingmanager bij de Turkse AGF-exporteur Eren. "Een lange zomer, gevolgd door een ongewoon milde winter, heeft een negatieve invloed gehad op de boomgaarden langs de Turkse Middellandse Zeekust, waar het merendeel van de citrusteelt van het land plaatsvindt. Hoewel de totale productie in lijn is gebleven met de ramingen voor het seizoen, heeft de kwaliteit van het fruit hieronder geleden, wat heeft geleid tot een hoger percentage van standaard- en klasse II-producten. Bovendien hebben stijgende input- en operationele kosten het seizoen verder bemoeilijkt, waardoor zowel telers als exporteurs onder extra druk zijn komen te staan."
Volgens Eren was tegen het einde van februari, toen de regio werd getroffen door ongebruikelijke kou, al ongeveer 80% van de oogst binnen. "Omdat sommige regio's meer getroffen werden dan andere, hebben we onze inkoop direct verlegd naar niet getroffen gebieden en boomgaarden op verschillende hoogtes. Dit stelde ons in staat om de beschikbaarheid van het product en de kwaliteitsnormen te waarborgen, en ervoor te zorgen dat onze exportactiviteiten niet werden beïnvloed door deze klimatologische omstandigheden. Ook het steenfruit heeft in onze regio te maken met problemen. Perziken en nectarines die vroeg of midden in het seizoen bloeiden door de warmere temperaturen, waren bijzonder kwetsbaar voor de kou. Abrikozen en pruimen zullen in verschillende mate reageren, afhankelijk van hun bloeitijd en hoogte. Als exportbedrijf met meer dan 30 jaar ervaring hebben we soortgelijke seizoenen in het verleden meegemaakt en beschikken we over de nodige expertise om de juiste voorzorgsmaatregelen te treffen."
© Eren Tarim
"Door gebruik te maken van geavanceerde pre- en post-harvest technologieën, zowel in de boomgaarden als in onze fabriek, en in combinatie met toegang tot een breed netwerk van telers in de regio, zorgen onze ervaren inkoopteams ervoor dat we producten van hoge kwaliteit leveren aan internationale markten. Aangezien deze producten ook worden geteeld in de westelijke en noordwestelijke regio's van Turkije, waar geen klimaatgerelateerde problemen zijn gemeld, kunnen we bovendien blijven voorzien in groente en fruit van topkwaliteit. Dit zijn de regio's waar we al jarenlang ons fruit inkopen, met behulp van onze deskundige teams, gecontracteerde telers en goed uitgeruste faciliteiten."
Ondanks de moeilijke groeicondities blijft de Turkse citrusexport naar verwachting stabiel, aldus Eren. "Hoewel de citrusoogst met 36% zal dalen ten opzichte van vorig seizoen, zullen de exportvolumes, met name voor sinaasappels en citroenen, dicht bij het vorige niveau blijven. Voor mandarijnen en grapefruit is de productie wel sterker gedaald, maar de export zal naar verwachting slechts met 20% afnemen, dankzij strategische planning en flexibel aanbodbeheer."
"Bij Eren hebben we veel van deze problemen vroegtijdig voorzien. Door ons marktbereik uit te breiden en de nadruk op kwaliteit te versterken, hebben we orders met minimale onderbrekingen kunnen uitvoeren. Ons vermogen om snel te reageren heeft het seizoen soepeler laten verlopen dan verwacht. Hoewel de vorstschade pas later volledig beoordeeld kan worden, blijkt uit eerste waarnemingen dat jongere bomen langer nodig hebben om te herstellen. Volwassen bomen zullen waarschijnlijk sneller herstellen, en in sommige gevallen kan herbloei de vroege verliezen gedeeltelijk compenseren, afhankelijk van het weer en de wateromstandigheden."
© Eren Tarim
De veranderende marktdynamiek heeft de exportstroom van citrus beïnvloed. "In Rusland, een van de grootste afnemers van Turkse citrus, bleven de zendingen aanvankelijk stabiel, maar naarmate de beschikbaarheid afnam, diversifieerde Rusland zijn bronnen en begon het meer te importeren uit landen als China. In Oost-Europa werd een vergelijkbaar patroon waargenomen. Oekraïne importeerde bijvoorbeeld 33.000 ton Turkse mandarijnen in december 2024, een daling ten opzichte van 43.000 ton vorig jaar. Dit heeft geleid tot hogere groothandels- en retailprijzen in de regio."
In het Midden-Oosten zagen belangrijke markten zoals Irak en Saoedi-Arabië ook fluctuaties in aanbod en prijzen, wat de deur opende voor concurrenten zoals Egypte en Marokko om hun aanwezigheid in de Golfstaten uit te breiden. "Deze verschuivingen benadrukken de toenemende concurrentie op de wereldwijde citrusmarkten, vooral tijdens uitdagende seizoenen zoals deze," zegt Eren.
Op wereldschaal ondervond de citrussector vergelijkbare uitdagingen, voegt Eren toe: "Een kleinere citrusoogst in de EU, ongunstig weer in verschillende regio's en logistieke problemen, vooral op routes zoals het Suezkanaal, hebben bijgedragen aan een moeilijk seizoen. Landen als Egypte en Marokko hebben hun marktaandeel vergroot door kostenvoordelen, vooral in Europa en Rusland, waar prijs een belangrijke factor is bij aankoopbeslissingen. Ondertussen zijn late variëteiten waardevoller geworden doordat vroege oogsten verliezen leden, wat de druk op exporteurs vergroot om zowel aan de vraag te voldoen als hoge standaarden te handhaven."
"Om in deze omgeving concurrerend te blijven, moeten exporteurs wendbaar blijven, zich richten op kwaliteit en nieuwe marktkansen blijven ontwikkelen. Turkije heeft een sterke reputatie op het gebied van citrus en steenfruit, maar succes vereist voortdurende aanpassing. Bij Eren blijven we ons richten op het leveren van AGF van hoge kwaliteit, ondersteund door een doordachte planning en betrouwbare service," besluit Eren.
Voor meer informatie:
Coskun Eren
Eren
Tel: +90 533 695 5802
coskun@erentarim.com
www.freshanatolia.com