De Chileense fruitexport is moeizaam verlopen in de eerste maanden van dit jaar, met name voor kersen en druiven. Oorzaken: overvolle markten, dalende prijzen en logistieke problemen. Alleen de appelsector hield redelijk stand.
Volgens Miguel Comas Azócar, exportmanager bij San Clemente, blijft appel de stabiele factor. Het bedrijf exporteert naar meer dan 30 landen. "Vorig seizoen was goed, met mooie opbrengsten. Dit jaar verwachten we een volumestijging van 10 tot 12%", aldus Comas.
© San Clemente Miguel Comas van San Clemente, Ricardo Cipriani van Lócuston en een collega op Fruit Attraction São Paulo
De prijzen per karton liggen als volgt: Gala tussen de €17,50 en €18,50; Fuji (vooral voor Taiwan) tussen de €31 en €35 en Granny Smith tussen de €21 en €22,00. "Na een paar zware jaren zijn de prijzen flink hersteld. We zijn nu behoorlijk concurrerend ten opzichte van landen als Argentinië, Zuid-Afrika en Nieuw-Zeeland", voegt Comas toe.
© San Clemente
De druivensector had het extra zwaar. Druiven uit Noord-Chili, een gebied dat kampt met droogte, moesten concurreren met een groot aanbod uit Peru op de Amerikaanse markt. "Het was een lastig jaar. De markt was verzadigd, wat leidde tot flinke prijsdalingen. Dit jaar kregen we tussen de €12,30 en €13,20 per karton, terwijl dat vorig jaar nog €19,40 was", legt Comas uit.
Toch was de kwaliteit van de druiven goed. Dankzij het Systems Approach-programma in Mexico en de VS hoefden de druiven niet te worden gefumigeerd, wat de kwaliteit bij aankomst ten goede kwam. "Dat is erg waardevol. De druiven kwamen in goede staat aan, zonder fumigatie, wat de consument ten goede komt. Maar bij een overaanbod letten klanten op elk detail, en elk minpuntje kan tot klachten leiden", zegt Comas.
© San Clemente
Ook de kersensector kende problemen. Een incident met een schip dat meer dan 1.300 containers vervoerde, had grote gevolgen voor veel exporteurs. "Wij hadden 20 containers aan boord, wat een verlies van €1,75 miljoen betekende en het juridische proces sleept aan. Het schip was slechts een deel van het probleem; de prijzen waren al laag dit seizoen", waarschuwt Comas.
Hij benadrukt dat de Chinese markt, traditioneel de grootste afnemer, minder interesse toont in bepaalde kwaliteiten. "Niet elke kers is geschikt voor China. Je moet de juiste maat en variëteit sturen. Anders verlies je het vertrouwen van de markt. We verkennen nu alternatieven zoals de VS, Mexico en Brazilië", besluit hij.
© San Clemente
Voor meer informatie:
Miguel Comas Azócar
San Clemente
mcomas@sclem.cl
www.sclem.cl